Informace
Obecné informace Návod k použití Péče o kalíšek Výběr velikosti Rady při potížích Certifikát

CO JE MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK?

Menstruační kalíšek (LUNO) je dámská hygienická pomůcka určená pro mnohonásobné použití během menstruace. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev. Každých 4 až 12 hodin (podle toho, jak je silná Vaše menstruace) je nutné kalíšek vyjmout a vyprázdnit. Na rozdíl od tampónů se krev do kalíšku neabsorbuje a po jeho vyjmutí a opláchnutí ho můžete znovu použít. Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny a díky tomu ho nebudete muset vyprazdňovat tak často, jako si vyměňujete tampóny nebo vložky. Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého lékařského silikonu, který se v lékařství používá roky. Alergie se na tento materiál téměř nevyskytují, což je jeho velkou výhodou. Na dotek je kalíšek podobný dětskému dudlíku. Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy (vytvoří se podtlak) a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj a ne ven.

PROČ MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK POUŽÍVAT?

Menstruační kalíšek je v současné době nejčistší a nejkomfortnější dámská hygienická pomůcka s celou řadou výhod. Díky hladkému povrchu nemají bakterie možnost se usazovat ani množit. Tím se zbavíte i nepříjemného zápachu, který vzniká při styku bakterií s krví. Další výhodou, kterou jistě oceníte je fakt, že můžete s menstruačním kalíškem dělat cokoli – plavat, běhat, lyžovat, … prostě to, na co si vzpomenete. Kalíšek zaručuje jednoduchou údržbu, dlouhou životnost a je šetrný k životnímu prostředí (každá žena spotřebuje za svůj život během menstruace průměrně 15 tisíc ks vložek nebo tampónů, což je ohromné množství odpadu, které používáním menstruačního kalíšku nehrozí). Menstruační kalíšek lze bezpečně používat ve dne i v noci, při cestování i sportování. Nemusí se používat pouze při menstruaci, ale také jako ochrana proti vniknutí špinavé vody do pochvy při koupání v bazénu nebo na přírodním koupališti. Omezuje tak vznik poševní mykózy.

HISTORIE MENSTRUAČNÍHO KALÍŠKUMenstruační kalíšky se ve světě používají již od třicátých let minulého století. První menstruační kalíšek vyrobila a patentovala americká výtvarnice Leona Chalmersová již v roce 1937. Ovšem ženám se její výrobek moc nelíbil. Podle nich byl příliš tvrdý a těžký. V té době nebyla mezi ženami vůle užívat hygienické pomůcky tohoto druhu. U žen nebylo považováno za správné dotýkat se svých pohlavních orgánů. Výrobci tampónů překonali tuto překážku pomocí jednorázových aplikátorů. Menstruační kalíšky žádají manuální aplikaci a v tehdejší době byly kupovány pouze liberálními ženami bez předsudků. Nejen z těchto důvodů, ale také kvůli nedostatku výrobní suroviny (gumy) po druhé světové válce se na trhu neudržel. V roce 1987 byl v USA vyvinutý kalíšek s názvem The Keeper z přírodního kaučuku. Ten však způsoboval některým ženám alergické reakce. Nejnovější model je vyroben z antialergenního silikonu, čímž byly problémy s alergickými reakcemi eliminovány.

úvod| informace| srovnání| zkušenosti| produkty| kontakt| obchodní podmínky